آغاز حیات رسمی – بخشی از اقتصاد ایران وب سایت تخصصی
آغاز زندگی رسمی

افزایش دادن:

بخش اقتصادی – طرح سنددار خانه های واقع در مناطق کم برخوردار و حاشیه شهرها که در سال های اخیر مطرح شده و آیین نامه آن به تازگی در دولت سیزدهم به تصویب رسیده است، به گفته کارشناسان دارای مزایا و معایبی است و استفاده از این لایه‌ها در اقتصاد شهر یکی از مزیت‌های آن است و چراغ سبز به متصرفان احتمالی آینده می‌تواند یکی از معایب آن باشد.

صدور اسناد ملکی برای ساکنان حاشیه و مناطق کم برخوردار مخالفان و موافقان خود را دارد. از زمان دولت یازدهم بحث صدور سند برای ساکنان مناطق غیررسمی مطرح شد. با توجه به پایین بودن سرانه خدمات در مناطق کم برخوردار، صدور سند می تواند اولین قدم برای ورود ساکنان این مناطق به اقتصاد شهری در راستای ارائه خدمات به آنها باشد.
با توجه به بند «ک» تبصره 11 قانون بودجه که برای اولین بار در سال جاری تصویب شد، سند تا سال 1393 قابل تحویل به مالکان است. اخیراً دولت برای رفع مشکل مالکیت خانه های بدون سند در محله های کم برخوردار، مصوبه ای را برای «تنظیم سکونتگاه های غیررسمی» تصویب کرده است.
بر اساس این حکم، ملاک تعیین زمان تصرف زمین بر اساس عکس های ماهواره ای و هوایی سازمان فضایی ایران، سازمان نقشه برداری کشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح است. اراضی که در آن ساختمان از مصالح بادوام ساخته شده است مشمول این آیین نامه می باشد و اراضی که در آن پیش ساخته، دیوار، درختکاری و کشاورزی انجام می شود از شمول این آیین نامه مستثنی می باشد.
موافقان این طرح می گویند تشکیل پرونده برای افراد ساکن در مناطق کم برخوردار، آنها را از فقر مسکن و خدمات شهری رها می کند. اما مشکل اینجاست که بسیاری از این زمین ها در مناطق خوش آب و هوا تصرف شده و گاه تبدیل به ویلا شده اند. این طرح می تواند اجاره میلیاردی برای مالکان فراهم کند.
محمد آیینی، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در این باره به ایسنا گفت: صحبت از نوسازی بافت فرسوده است اما باید کارهای زیادی در حاشیه انجام شود تا بافت فرسوده نوسازی و ترمیم شود. . فروش این خانه ها به تازگی آغاز شده است. اسناد به شما امکان می دهد تا آنها را به طور رسمی وارد اقتصاد شهر کنید و در مورد بازسازی و بازسازی تصمیم بگیرید. الان محاصره شده اند، می گویند شناسنامه نیست، نیایید جلو. در این زمینه مشکلی وجود ندارد اما حاشیه سندی برای وثیقه جلوی بانک ندارد. سند احیای ملی می‌گوید ابتدا پیش‌بینی کنید، سپس از توسعه سکونتگاه‌های موجود جلوگیری کنید، سپس می‌گوید آن‌هایی که هستند را تنظیم کنید. سند و میثاق ملی است. (در خصوص تصرف و الحاق ساختمانها) شهرداری و دستگاههای ذیربط موظفند شبانه روز بر این امر نظارت داشته باشند.
همچنین محمد محبر معاون اول رئیس جمهور در این خصوص گفت: یکی از مشکلات رایج در اجرای طرح های مختلف این است که مدل و چارچوب مشخصی برای پیشرفت به سمت هدف وجود ندارد، اما از نظر توانمندسازی بخشداری یک امر را به دنبال دارد. مدل و برنامه خاصی که منجر به موفقیت و دستیابی به اهداف مورد نظر می شود.
وی استعدادیابی را از دیگر ویژگی های طرح توانمندسازی محله برشمرد و گفت: بسیاری از قهرمانان و نخبگان ورزشی کشور از مناطق فقیر و محروم بوده اند و این بدان معناست که اگر به جوانان و نیروی انسانی در این مناطق توجه شود. و اگر برای آنها برنامه داشته باشیم، هر کدام از این افراد می توانند برای کشور افتخار کنند.
اما یکی از مشکلات این است که ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی با وجود نداشتن سند مالکیت، گاهاً کلیه خدمات آب و برق را دریافت می‌کنند و به همین دلیل انگیزه‌ای برای طی مراحل قانونی ندارند. از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند انتقال سند به این اشیاء می تواند نوعی چراغ سبز برای متصرفان باشد و این تصور را ایجاد کند که پس از تصرف زمین دولتی در نهایت می توانند صاحب زمین و خانه شوند. .
در سال های گذشته که بحث ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی مطرح می شد، بسیاری از مشکلات ذکر شده در این گزارش با طرح صدور سند برای منازل مستقر در مناطق کم برخوردار مطرح می شد، اما امید است دولت 13 این مشکلات را در قوانین جدید اصلاح خواهد کرد.
انتهای پیامحتما بخوانید:
نقدینگی و مقررات دست و پاگیر مشکل اصلی تولید در کشور است