افتتاح 1237 استاندارد مهارت و امضای تفاهم نامه مهارت با دانشگاه تهرانافتتاح 1237 استاندارد مهارت و امضای تفاهم نامه مهارت با دانشگاه تهران

افزایش دادن:

فصل اقتصاد – استانداردهای مهارتی 1237 مشاغل دانش بنیان و مفاد همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای و دانشگاه تهران افتتاح شد.

بر اساس پیام رئیس اقتصاد، امروز در هفته دولت که به مناسبت روز پیشرفت و فناوری نامگذاری شده است، آیین نامه مبادله تفاهم نامه همکاری بین سازمان های آموزش فنی و حرفه ای کشور تنظیم شد. و دانشگاه تهران و همچنین افتتاح 1237 استاندارد مهارتی مشاغل مبتنی بر دانش با حضور رئیس سازمان آموزش فنی و استاد، رئیس دانشگاه تهران و قائم مقام وزیر به تصویب رسید. همکاری در محل این سازمان صورت گرفت.
غلامحسین حسینی نیا در این مراسم گفت: یکی از اهداف سازمان آموزش فنی و حرفه ای برقراری عدالت در آموزش و ارتقای مهارت در بین تمامی اقشار از جمله دانشجویان و فارغ التحصیلان است.
وی گفت: اولین اردوی دانشگاهی کشور برای دانشگاه تهران برگزار می شود و شرکت کنندگان این دوره کوتاه مدت در کارگاه مهارت عملی کسب می کنند.
به گفته حسینی نیا در حال حاضر 9 هزار و 500 استاندارد حرفه آموزی در کشور وجود دارد که با توجه به مشاغل دانش بنیان پیش بینی می شود این استانداردها به 17 هزار برسد و همچنین جمهوری اسلامی ایران تعدادی استانداردهای مهارتی را از طریق به سایر کشورها منتقل کرده است. کار سازمان بین المللی .
در این مراسم همچنین اعلام شد که فرمانده استهارد کردلا نیز حضور داشت که شهرستان استهارد دارای واحد صنعتی برابر با چند استان کشور است و محل مناسبی برای تحصیل دانش آموزان محسوب می شود.
حسینی نیا همچنین گفت: در دنیا دو گروه وجود دارد: یکی فناوری محور و دیگری منبع گرا که 10 کشور فناوری محور دنیا 75 درصد تولید ناخالص دنیا را بر عهده دارند در حالی که 25 کشور باقیمانده تولید ناخالص دنیا را بر عهده دارند. درصد از تولید ناخالص جهان را 10 کشور منبع محور به اضافه 180 کشور دیگر تشکیل می دهند. بنابراین نقش فناوری به وضوح قابل مشاهده است.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای نیز آموزش های مهارتی دانش بنیان را با سایر مهارت ها بسیار متفاوت دانست و گفت: در معاونت آموزش دانش بنیان همه چیز باید از صفر ساخته شود. یک ایده باید به یک محصول تبدیل شود و محصول باید به بازار عرضه شود، همگی برای اهداف دانش محور.
حسینی نیا همچنین گفت: کشور ما به مرحله صادرات دانش مبتنی بر فناوری در حوزه موشکی و پهپادی رسیده است.
در این مراسم سید علی موسوی جم معاون وزیر کار با بیان اینکه سرمایه گذاری در آموزش و پرورش بیشترین بازدهی را دارد، گفت: به خصوص اگر سرمایه گذاری روی مهارت های دانش بنیان و آموزش های نوین باشد، بازدهی بالاتری خواهد داشت.
وی همچنین گفت: دانشگاه های نسل پنجم به آموزش های نوین علم محور روی آورده اند و تاکید رئیس جمهور بر ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه است.
در ادامه سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه شعار دانشگاه تهران جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین با تاکید بر مسئولیت اجتماعی است، گفت: تفاهم نامه امروز با فنی و سازمان حرفه ای هم برای این سازمان و هم برای دانشگاه تهران مفید خواهد بود.
وی همچنین ادامه داد: املاک و امکانات در اختیار دانشگاه تهران و سازمان فنی و حرفه ای مربوط به بیت المال است و باید از این املاک و امکانات به نفع مردم و به ویژه مهارت های فارغ التحصیلان آموزش استفاده کنیم و یک مسئولیت بزرگی بر دوش ماست
وی همچنین از تدوین قوانین نظارتی و قانونی برای حمایت از تولید علم‌بر خبر داد و خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اجرایی باید هم افزایی داشته باشند و دهکده‌های فناور و پارک‌های فناوری با یکدیگر همکاری کنند و در این صورت شاهد شکوفایی کشور خواهیم بود. .
رئیس دانشگاه تهران همچنین با اشاره به این نکته گفت: یکی از انتقاداتی که به دانشگاه‌ها وارد می‌شود این است که تحصیلات تئوری است و فارغ‌التحصیلان فاقد مهارت هستند، اما با برگزاری دوره‌های آموزشی پیشرفته، فارغ‌التحصیلان می‌توانند مهارت‌های عملی کسب کنند و از مهاجرت آنها به این امر جلوگیری شده است.
مقیمی همچنین گفت: 2000 واحد فناور با هدف مهارت آموزی عملی و فناورانه دانشجویان در دانشگاه تهران ایجاد شده است.
انتهای پیام/حتما بخوانید:
دو سال معافیت از حق بیمه مشروط به جذب فارغ التحصیلان

دیدگاهتان را بنویسید