بازار مسکن در هاله ای از ابهام بود!
بازار مسکن در هاله ای از ابهام بود!

افزایش دادن:

فصل اقتصاد – تاثیر روانی تغییر قیمت ارز این روزها در قالب امتناع فروشندگان از فروش مسکن خود را نشان داده است. دلالان مسکن در تهران می گویند اگرچه بازار مسکن در رکود به سر می برد، اما طرف عرضه در خرید و فروش محتاط است. این عقب نشینی پس از یک نوسان کوچک در قیمت ارز ایجاد شد.

مشاوران املاک از رکود در بازار مسکن خبر می دهند. بنابراین روند آن معدود تراکنش هایی که قبلا اتفاق افتاده بود نیز شکسته شد که می توان آن را یک عارضه جدید نامید.
از تیرماه بازار مسکن دچار تلاطم شد و رشد قیمت ها عملا متوقف شد. اما از ابتدای آبان ماه، هم تقاضا و هم عرضه دچار انفعال شدند. برخی از فروشندگان نرخ خود را به 5 درصد افزایش داده اند. هنوز خریدار در بازار وجود ندارد. در واقع قیمت ها در برخی مناطق به صورت اسمی افزایش یافته است.
یکی از مشاوران املاک شمال تهران درباره وضعیت فعلی بازار مسکن به ایسنا گفت: در حال حاضر فضای روانی وارد بازار املاک شده است و افراد کمی در حال خرید و فروش هستند. وقتی دلار کمی حرکت می کند، خریداران و فروشندگان خودداری می کنند تا ببینند اوضاع چگونه پیش می رود. البته در بازار رکودی تعداد فروشندگان به مراتب بیشتر از خریداران است، اما به هر حال برخی از افراد محافظه کار از فروش خودداری می کنند. برخی دیگر قیمت های خود را افزایش دادند. دلالان بر این باورند که تغییرات در بازار ارز و سهام می تواند بر بازار املاک تاثیر بگذارد.
یکی دیگر از بنگاه های معاملات ملکی در جنوب شرق تهران نیز بیان کرد: نمی توانم بگویم فروشنده ای وجود ندارد. یک فروشنده وجود دارد، اما نرخ ها برای انجام معامله کاهش نمی یابد. بازار مسکن پناهگاه امنی است که از سرمایه در برابر تورم محافظت می کند. طرف به خودش می گوید وقتی خانه را می فروشم پول را کجا بگذارم تا ارزش پولم حفظ شود. بنابراین او فعلاً دستانش را گرفته است. خریدار نمی تواند خرید کند. البته معاملات نسبت به ماه گذشته کمی رشد داشته است اما چندان محسوس نیست. شاید تعداد معاملات 10 درصد افزایش داشته باشد.
وی با اشاره به افزایش قیمت برخی از مصالح ساختمانی، گفت: اخیرا آهن و یراق آلات گران شده است، زیرا آهن هم با نرخ دلار بالا و پایین می رود. به نظر می رسد یونولیت قیمتش بالا رفته است. تولیدکنندگان این افزایش ها را بر اساس قیمت واحدهای آنلاک شده محاسبه می کنند. اگر محصولات نیمه تمام وارد بازار شوند قطعا نرخ آنها متفاوت خواهد بود.
اشکان یکی از مشاوران املاک غرب تهران نیز گفت: به دلیل موضوع دلار تعداد فروشندگان ملک کاهش یافت و بیشتر پول ها به سمت بازارهای موازی رفت. وجوه وارد ملک نمی شود، بلکه اثر روانی خود را بر ملک می گذارد. ممکن است در مرحله دوم وجوه به این سمت برود اما هنوز سرمایه قابل توجهی وارد بازار مسکن نشده است. در یک کلام می توانم بگویم رکود بازار را متوقف نکرده و وضعیت خرید و فروش جالب نیست.

حتما بخوانید:
آغاز حیات رسمی – بخشی از اقتصاد ایران وب سایت تخصصی

فصل اقتصاد

سرنوشت احتمالی مسکن و بازارهای موازی در آینده
عباس زینلی کارشناس بازار مسکن در گفت و گو با ایسنا ضمن تحلیل شرایط فعلی این بازار اظهار کرد: در بازار واقعی عرضه و تقاضا متناسب با یکدیگر هستند. اما اگر سیاست مشخص و منظمی برای کنترل عرضه و تقاضا وجود نداشته باشد، بهار بازارها بیرون خواهد آمد.
وی افزود: اکنون این نظر وجود دارد که تغییراتی در ارزش ارز ایجاد خواهد شد. بنابراین ممکن است در شش ماه آینده مقداری وجوه از بخش‌های تولیدی یا سپرده‌های بانکی به بازارهای موازی منتقل شود.
زینعلی درباره تاثیر نوسانات احتمالی بازارهای رقیب مسکن بر این بخش گفت: معاملات مسکن رکود داشته و احتمالا این روند تا پایان سال ادامه خواهد داشت. من معتقدم که نباید تغییرات نامناسبی ایجاد شود و روند فعلی تا پایان سال ادامه خواهد داشت. در چنین شرایطی قیمت مسکن کاهش نمی یابد، بلکه رشد شدید آن کاهش می یابد. امروزه بسیاری از افرادی که می خواستند پروژه ای را راه اندازی کنند به بازارهای موازی رفته اند تا سود کوتاه مدتی برای خود به دست آورند.
این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: مسکن، ارز، طلا و بورس چهار بازار رقیب هستند که توسعه آنها معمولا در میان مدت و بلندمدت خود را نشان می دهد. در برخی موارد تاثیر بازارها بر یکدیگر آنی است. این به این معنی است که مسکن ممکن است با حرکت ارزش سهام به دلار کمی عقب بماند، اما در نهایت این تاخیر جبران می شود.
وی امکان ایجاد توازن مجدد در بخش های اقتصاد را ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا دانست و افزود: در حال حاضر با عدم تعادل در بازارها مواجه هستیم و این بخش ها دارای ویژگی های مشابهی هستند. زمانی که تولید صنایع و بخش‌های تولیدی وضعیت مناسبی نداشته باشد یا به اندازه کافی تامین نشود، قیمت سهم در بورس نیز دچار نوسان می‌شود. از سوی دیگر مداخلاتی در بورس وجود دارد که مداخلاتی در بازار طلا و ارز است. این اقدامات تأثیر ریشه ای ندارد.
این کارشناس بازار مسکن ادامه داد: سرمایه گذار به سرعت حفره هایی پیدا می کند و به این سمت می رود; چون به دنبال سود کوتاه مدت است. در یک دوره، بازار سهام در حال افزایش است و صندوق ها به سمت آن حرکت می کنند. بازار مسکن در مقطعی دچار این وضعیت می شود و در مقطعی در بازار ارز این اتفاق می افتد. در ایران هیچکس در بلندمدت در بورس سرمایه گذاری نمی کند. همه می خواهند به سرعت سود ببرند. این به شما امکان می دهد به سرعت از یک بازار خارج شوید و به سرعت وارد بازار دیگری شوید.
متری 43.7 میلیون تومان مسکن در تهران
بر اساس گزارش دو آمارگیر، روند نزولی نرخ رشد ماهانه قیمت در بازار مسکن تهران که از تیرماه امسال آغاز شده بود، ادامه یافته است. بر اساس اعلام بانک مرکزی، متوسط ​​قیمت هر مترمربع خانه در تهران به متری 43.7 میلیون تومان رسید که نسبت به ماه قبل 1.2 درصد و نسبت به ماه قبل 38.2 درصد افزایش داشته است. همچنین میانگین موزون قیمت آپارتمان در تهران 46.4 میلیون و میانگین محاسبه شده 44.3 میلیون تومان است. بر اساس گزارش بانک مرکزی، تعداد عملیات انجام شده 5.4 هزار مورد بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل 10.2 و یک درصد کاهش داشته است.حتما بخوانید:
مصوبات اولین جلسه شورای عالی جهاد اعلام شد/ تمرکز ویژه بر اقتصاد و اشتغال روستایی