ساخت مسکن در ارمنستان توسط مهندسان ایرانی
ساخت مسکن در ارمنستان توسط مهندسان ایرانی

افزایش دادن:

بخش اقتصادی – طرف ارمنی در دیدار وزیر راه و شهرسازی ایران با وزیر مدیریت منطقه ای و زیرساخت های جمهوری ارمنستان از شرکت های توانمند ایرانی برای مشارکت در ساخت تونل، راه و پروژه های عمرانی دعوت کرد. با ارمنستان

رستم قاسمی – وزیر راه و شهرسازی ایران امروز با غانل سانوسیان – وزیر مدیریت منطقه ای و زیربنایی جمهوری ارمنستان در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی ایران دیدار و گفتگو کرد. سانوسیان در این گفتگو با دعوت از شرکت‌های ایرانی برای تکمیل پروژه‌های کشورش، آمادگی خود را برای آغاز ساخت تونل کاجاران در بهار 2023 با مشارکت ایران اعلام کرد و گفت: ارمنستان آماده واگذاری ساخت تونل است. در کاجاران تونل کجاران به ایران بدون مناقصه
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر پروژه های عمرانی زیادی در ارمنستان وجود دارد که شرکت های داخلی این کشور فرصت تکمیل آن ها را ندارند، از شرکت های ایرانی برای تکمیل پروژه های عمرانی و زیربنایی در ارمنستان دعوت به همکاری کرد.
وی با تاکید بر اینکه از نخست وزیر کشورش ماموریت دارد اعلام کند که ارمنستان آماده است بدون برگزاری مناقصه، ساخت تونل کجاران را به ایران بسپارد، توضیح داد: تلاش می کنیم تونل کجاران را در بهار 2023 بسازیم. طبق توافق ایران
وزیر مدیریت منطقه ای و زیرساخت جمهوری ارمنستان از دیگر اهداف سفر به ایران دعوت از شرکت های ساختمانی ایرانی برای مشارکت در پروژه های عمرانی را برشمرد.
بر اساس این گزارش، بیش از 500 مهندس در کشور مشغول به کار هستند که با توجه به رکود حوزه مسکن و فعالیت های عمرانی در ایران، می توان از این پتانسیل برای صادرات خدمات فنی و مهندسی استفاده کرد. عراق، سوریه و برخی کشورهای آسیای مرکزی از جمله مکان هایی هستند که می توانند نیروی متخصص ایرانی را جذب کنند. حدود چهار سال پیش موضوع ساخت و ساز مسکن در سوریه توسط مهندسان ایرانی مطرح شد و رایزنی هایی بین بخش خصوصی و طرف سوری انجام شد. در عین حال به دلایلی از جمله مشکلات حواله ناشی از تحریم های ظالمانه، این هدف در سطح وسیع اجرایی نشده است.
گفته می شود بخش خصوصی ایران توانایی ساخت حداقل 200000 واحد مسکونی در سوریه را دارد و با توجه به تمایل مقامات سوری برای همکاری با شرکت های ایرانی، فعالان صنعت ساختمان ایران در منطقه رتبه دوم را ندارند. اما رقبای ایران در این زمینه عربستان و قطر هستند.
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی کشورمان اواسط مهرماه سال جاری در دیدار با رئیس جمهور سوریه بر لزوم جذب سرمایه گذار از کشورمان برای مشارکت در برنامه عمرانی سوریه تاکید کرد.
انتهای پیامحتما بخوانید:
رویکرد اصلی وزارت کار افزایش بهره وری تشکل های اقتصادی است