مسائل فنی مانع صدور مجوز داخلی شد
مسائل فنی مانع صدور مجوز داخلی شد

افزایش دادن:

گروه اقتصاد – رئیس دبیرخانه ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی به تشریح آمار و اطلاعات مربوط به گزارش هیات مقررات زدایی در حوزه مجوزهای مشاغل و مشاغل خانگی پرداخت و اعلام کرد: مشکلات فنی و ساختاری پورتال صدور مجوز. به صدور پروانه خانه آسیب رساند.

به نقل از دبیرخانه ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی، آزیتا خمتیان با اشاره به صدور 1400 مجوز ثبتی در پرتال ملی مجوز مشاغل (G4B) از 8 بهمن ماه تاکنون، گفت: بیشترین حجم مجوزها با حداکثر تفاوت سایر سیستم های نام مجوز کسب و کار خانگی صادر شد و رتبه اول را در این زمینه کسب کردیم. می توان گفت برای اولین بار در زمینه صدور پروانه کسب، پروانه مشاغل خانگی فوری صادر شد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه از ابتدای روند ساده سازی صدور پروانه ها تاکنون 128 هزار و 515 مجوز در حوزه مشاغل خانگی صادر شده است، اظهار داشت: بر اساس گزارش هیات مقررات زدایی از 15 فروردین ماه سال 1401 تا آبان ماه. 5، 1401، بیش از 70 هزار مجوز صادر کردیم. بنابراین می توان ادعا کرد که وزارت تعاون، کار و حمایت اجتماعی از نظر تعداد و سرعت صدور در بین سایر وزارتخانه ها پیشرو در صدور مجوز فعالیت خانگی است.
خمتیان به مشکلات اخیر اشاره کرد و گفت: اما متأسفانه در چند ماه گذشته به دلیل ساختار فنی پورتال پروانه کسب و کار ملی و نبود قسمت ویرایش اطلاعات برای متقاضیان، تعدادی از پروانه های مشاغل خانگی ناقص مانده است. مرحله پردازش اسناد و اطلاعات توسط درگاه تخصصی ثبت نشده اند و به همین دلیل در گزارش مذکور به عدد 66 هزار عدم صدور مجوز اشاره شده است که طبق بررسی های فنی پایگاه اطلاع رسانی می باشد. فناوری و امنیت سایبری وزارت کار، تعاون و تامین اجتماعی، این مشکل به وضوح متوجه ماست. انجام نشده و ضروری است که درگاه ملی پروانه کسب اقدامات فوری در حوزه های زیرساختی و فنی ارائه دهد.
به منظور رفع این مشکل و ارتقای کیفیت صدور مجوزها و ارتقای کیفیت خدمات رسانی به مردم و همچنین سردرگمی نکردن متقاضیان با وجود سرعت و کیفیت پایین اینترنت در کشور، اخیراً رئیس دبیرخانه معاونت امور داخلی کشور خاطرنشان کرد: یک ماهه سیستم مشاغل خانگی را به روز و مجددا به روز کردیم.
وی ادامه داد: با توجه به وقفه ثبت نام، اخطاریه هایی را برای متقاضیان مشاغل خانگی ارسال کرده ایم تا سامانه را برای اطلاع رسانی به روز کنند و به دلیل عدم پشتیبانی فنی به موقع از پرتال ملی مجوز علیرغم آماده بودن سامانه. در ماه گذشته نتوانستم به پورت وصل شوم.
خمتیان افزود: از هفته اول آبان ماه سامانه مشاغل خانگی جدید به صورت آزمایشی مراحل تست نهایی خود را می گذراند و هم اکنون امکان صدور مجوز آنی برای متقاضیان مستقل از درگاه ملی مجوز وجود دارد.
وی در پایان گفت: سامانه جدید مشاغل خانگی پس از تکمیل فرآیند صدور مجوز پشتیبان در اسرع وقت به طور کامل عملیاتی می شود. بنابراین انتظار می‌رود در کنار تلاش همکاران برای حل مشکلات صدور مجوز و تسهیل امور مردم، با توجه به اینکه آمار مجوزهای ما روز به روز در حال افزایش است، اقدامات فنی و زیربنایی لازم نیز انجام شود. پورتال مجوز ملی برای پشتیبانی بهتر از پورتال های اختصاصی همه دستگاه ها
انتهای پیامحتما بخوانید:
معافیت از بیمه کارفرمایان سال 1401 در قالب طرح کارآموزی