تفاوت شماره شبا بانک سرمایه و شماره کارت بانکی

شماره شبا و شماره کارت بانکی دو مفهوم جداگانه هستند و اغلب برایان اشتباه زیر می‌گیرند.شماره کارت بانکی، شماره

توسط مدیر سایت در 11 مرداد 1402

شماره شبا و شماره کارت بانکی دو مفهوم جداگانه هستند و اغلب برایان اشتباه زیر می‌گیرند.

شماره کارت بانکی، شماره حساب بانکی برای صرف هزینه هاست. هنگامی که شما یک کارت بانکی دریافت می‌کنید، شماره کارت بانکی شما روی آن چاپ شده است. این یک شماره لیزر یا کارت اعتباری است و معمولاً 16 رقم است.

شماره شبا به عنوان یک شناسه برای شما و حساب‌های بانکی خود در سراسر اتحادیه اروپا بکار می‌رود. شماره شبا نیز به شماره حساب بانکی مرتبط با خود شما ارتباط مستقیم دارد و برای انتقال وجه بین بانک های مختلف استفاده می شود. شماره شبا شامل ۲۲ رقم است و شامل اطلاعاتی از جمله کد کشور، کد بانک، کد شعبه بانک و شماره حساب بانکی شما است. به عنوان مثال، در ایران کد کشور 98 است.

بنابراین، تفاوت شماره شبا و شماره کارت بانکی به این دلیل است که هرکدام دارای فرهنگ مستقل بوده و برای استفاده در مسائل مختلف مانند پرداخت‌ها و انتقال‌ وجه بکار می‌رود. هرچند که بسیاری از بانک‌ها در کشور موقع صدور کارت بانکی خود، شماره شبای مرتبط با آن را نیز در کارت بانکی قید می‌کنند.تفاوت شماره شبا و شماره کارت بانکی

در حال حاضر، اکثریت مردم از شماره کارت بانکی و شماره شبا شناخت دارند. با این حال، برخی افراد نمی‌دانند که این دو شماره با هم تفاوت دارند و برای چه مواردی استفاده می‌شوند. در این پاراگراف، به توضیح تفاوت شماره کارت بانکی و شماره شبا پرداخته می‌شود.

شماره کارت بانکی، یک شماره ۱۶ رقمی است که بر روی کارت بانکی شما وجود دارد. این شماره متعلق به حساب بانکی شما می‌باشد و معمولاً برای انجام تراکنش‌های خرید کالا و خدمات به کار می‌رود. با این کارت، شما می‌توانید هزینه‌های خود را از صندوق‌های خودپرداز یا دستگاه‌های کارت‌خوان پرداخت کنید.

از طرفی، شماره شبا یک کد ۲۴ رقمی است که برای انتقال بین المللی پول بین بانک‌ها از این کد استفاده می‌شود. این کد شامل شماره حساب شما و حساب بانکی شما در کشورتان است. اگر شما قصد دارید پول خود را بین المللی منتقل کنید، بانک خود را برای شما این کد را صادر می‌کند تا بانک صاحب حساب نیز بتواند پول شما را به حسابتان انتقال دهد.

بنابراین، تفاوت اصلی بین شماره کارت بانکی و شماره شبا در کاربرد آن‌ها می‌باشد. شماره کارت بانکی برای تراکنش‌های داخلی استفاده می‌شود، در حالی که شماره شبا برای تراکنش‌های بین‌المللی استفاده می‌شود. همچنین، در صورتی که شخصی بخواهد پولی به شما انتقال دهد، نیازی به داشتن شماره کارت بانکی نیست و فقط با دادن شماره شبا می‌توانید پول خود را دریافت کنید. با این حال، برای انجام خرید و پرداخت هزینه‌ها در داخل کشور به شماره کارت بانکی خود نیاز خواهید داشت.ماهیت شماره شبا و شماره کارت بانکی و تفاوت آن ها

شماره شبا و شماره کارت بانکی دو عدد متفاوت هستند که به منظور انجام تراکنش های مالی از آن ها استفاده می شود.

شماره کارت بانکی، شماره 16 رقمی است که بر روی کارت بانکی چاپ می شود. این شماره شامل اطلاعاتی مانند شماره بانک، نام دارنده کارت، تاریخ انقضاء، شماره داخلی کارت بانکی و وضعیت کارت بانکی است. داشتن شماره کارت بانکی بسیار حیاتی است زیرا با استفاده از این شماره، امکان برداشت وجه و همچنین پرداخت قبوض و خرید کالا و خدمات وجود دارد.

اما شماره شبا متفاوت است. شماره شبا شامل 24 رقم است و از این شماره در تراکنش های بین المللی استفاده می شود. این شماره شامل کد کشور، کد بانک، کد شعبه و شماره حساب بانکی می باشد. هدف از ایجاد شماره شبا، نظم بخشیدن به تراکنش های بین المللی و کاهش هزینه های بانکی بوده است.

تفاوت اصلی بین شماره شبا و شماره کارت بانکی این است که شماره کارت بانکی بیشتر برای تراکنش های داخلی و شماره شبا برای تراکنش های بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین شماره شبا برای ارسال و دریافت وجه از خارج از کشور مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که شماره کارت بانکی تنها برای انجام تراکنش های داخلی در دسترس می باشد.

به طور کلی، داشتن شماره کارت بانکی و شماره شبا بسیار حیاتی است زیرا به کاربران امکان پرداخت قبوض، برداشت وجه و خرید کالا و خدمات را می دهد. اما باید توجه داشت که شماره کارت بانکی و شماره شبا دو عدد متفاوت و با کاربردهای متفاوت هستند.شماره شبا و نحوه استفاده از آن در تراکنش های بانکی

شماره شبا به معنی شماره حساب بانکی است که با استفاده از آن، امکان انتقال وجوه بین حساب های بانکی مختلف از طریق سیستم شبا برقرار می‌گردد. به عبارت دیگر، شماره شبا در ایران به یک رقم بین المللی (IBAN) تبدیل شده و توسط بسیاری از بانک ها در کشور پشتیبانی می شود.

برای انجام تراکنش های بانکی مختلف، شماره شبا به عنوان یکی از اطلاعات مهم حساب بانکی، برای شما الزامی است. در واقع شماره شبا برای تسهیل در عملیات انتقال وجه و تمام امور مالی مرتبط با حساب بانکی، به عنوان یک شناسه بانکی مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین شماره شبا در قالب یک مجموعه اعداد ۲۴ رقمی تعریف شده است که بیشتر افرادی که به دنبال امنیت در تراکنش های بانکی هستند، از آن استفاده می کنند. این شماره به رشته هش شده پویایی برخورد می کند که باعث تخصیص یکتا شماره به هر حساب بانکی می شود. در نتیجه احتمال خطای عمده در انتقال وجه به حسابی که نام و شماره شبا آن اشتباه وارد شده است به شدت کاهش می یابد.

در کل، استفاده از شماره شبا برای تسهیل در تبادل وجوه، نیازمند بسیاری از پشتیبانی‌های سیستم بانکی و همچنین تعامل نزدیک بین موجودی حساب بانکی و حساب دریافت کننده است که در نهایت باعث تسهیل در تراکنش های بانکی شما خواهد شد.مفهوم شماره کارت بانکی و ارتباط آن با شماره شبا

شماره کارت بانکی یکی از مهمترین عوامل برای انجام تراکنش های بانکی می باشد. این شماره، شامل 16 رقم عددی است که با توجه به نوع کارت، شرکت صادر کننده کارت و سایر عوامل، متفاوت است. این شماره برای انجام تراکنش هایی همچون مراجعه به دستگاه های خودپرداز، پرداخت های اینترنتی و انتقال وجه از طریق شبا (که در ادامه توضیح داده می شود) استفاده می شود.

در واقع، شماره کارت بانکی، به عنوان یک شناسه یکتا برای هر کارتی که دارید، استفاده می شود. برای مثال، اگر شما دارای یک کارت بانکی VISA باشید، شماره کارت شما شامل دو جزء است: شماره BIN و شماره حساب. شماره BIN، شناسه بین المللی برای شرکت صادر کننده کارت شماست و شماره حساب شما، شناسه حسابی است که به شما تعلق دارد.

ارتباط شماره کارت بانکی با شماره شبا نیز مطرح است. شبا به معنای شماره حساب بانکی است که در سیستم بین المللی انتقال وجه SEPA (اينترنتي پرداختي اروپا) به کار می رود. شماره شبا، یک شناسه یکتا برای حساب بانکی شماست و شامل کشور، شماره بانک، شماره شعبه و شماره حساب است.

به طور کلی، برای مبادله پول از طریق شبا، می بایست در قسمت شماره شبا، شماره حساب بانکی خود را وارد کنید، بنابراین ارتباط شماره حساب با کارت بانکی شما، امری ضروری است. به همین دلیل است که بسیاری از بانک های ایرانی، شماره کارت بانکی را به صورت پیش فرض به شماره شبا تبدیل می کنند تا انتقال وجه بین حساب های بانکی به راحتی انجام شود.مقایسه شماره شبا و شماره کارت بانکی و تفاوت آن ها در عملیات بانکی

در دنیای بانکداری و عملیات پولی، شماره شبا و شماره کارت بانکی از مهمترین مسائلی هستند که پیش از هرگونه اقدام در این حوزه باید با آن ها آشنا شد. در اینجا قصد داریم تفاوت این دو شماره را به تفضیلات بیشتر باز کنیم.

شماره شبا چیست؟

شماره شبا (IBAN) به معنای International Bank Account Number، شناسه حساب بانکی بین‌المللی است که برای فرستادن و دریافت پرداخت‌ها در سطح بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شماره شبا شامل ۲۴ حرف و عدد است که شامل کشور صاحب حساب بانکی، شعبه بانکی، شماره شبا، و شماره حساب بانکی می‌باشد.

شماره کارت بانکی چیست؟

شماره کارت بانکی (Card Number) یک رشته از اعداد بر روی کارت بانکی شما است که برای ساختن ارتباط با حساب بانکی شما استفاده می‌شود. شماره کارت بانکی شامل ۱۶ رقم است که شامل شماره کارت، شماره حساب، شماره تاریخ انقضا، و کد امنیتی CVV یا CVC می‌باشد.

تفاوت‌های بین شماره شبا و شماره کارت بانکی:

1. موضوع استفاده: شماره شبا برای انتقال و دریافت پرداخت‌های بین‌المللی استفاده می‌شود، در حالی که شماره کارت بانکی بیشتر برای خرید‌ها و عملیات بانکی‌ در داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2. طول شماره‌: شماره شبا شامل ۲۴ حرف و عدد بوده، در حالی که شماره کارت بانکی معمولا ۱۶ رقم دارد.

3. کاربرد تکمیلی: شماره کارت بانکی شامل یک کد امنیتی است که برای تأیید هویت صاحب کارت استفاده می‌شود، در حالی که شماره شبا به تنهایی هویت صاحب حساب را تأیید نمی‌کند.

در نهایت، هر دو شماره مهم و ضروری هستند اما هرکدام نقش مختص خود را در عملیات بانکی دارند. با این حال، استفاده درست هر کدام از شماره‌ها به صرفه و مفید بودن عملیات‌های شما کمک می‌کند.


شماره شبا بانک سرمایه

منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن